Leżajsk – nieduże miasto na Podkarpaciu, lecz zajmujące wiele miejsca w sercach wszystkich "mundurowych" z województwa podkarpackiego. To tutaj szesnaście lat temu przedstawiciele wszystkich formacji po raz pierwszy złożyli w sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej Akt Zawierzenia. Zgodnie z coroczną tradycją w sanktuarium zjawili się żołnierze, policjanci, strażacy, jak i funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej. Byli też sokiści i leśnicy, harcerze a nawet Ci, dla których ubieranie munduru to wyjątkowo pasjonujące hobby. XVI Pielgrzymka Służb Mundurowych była w Leżajsku połączona z dożynkami powiatowymi.

Senator Janina Sagatowska 8 września w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybyła do Bazyliki OO. Bernardynów w Leżajsku aby wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej której przewodniczył Ks. Arcybiskup Józef Michalik – Metropolita Przemyski. W sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej ósmy września jest dniem odpustu i dożynek oraz miejscem pielgrzymek służb mundurowych, które zawierzają swoją pracę i życie osobiste Matce Bożej Pocieszenia. Arcybiskup Józef Michalik poświęcił wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników a przedstawiciele służb mundurowych podczas Mszy Św. odnowili akt zawierzenia Matce Bożej Leżajskiej. Leżajski odpust, to doskonała okazja do modlitwy i podziękowań. Pielgrzymka to jedna z niewielu okazji, żeby jednocześnie zobaczyć wielobarwny przekrój mundurów wszystkich służb publicznych.

Do leżajskiego sanktuarium oprócz dowódców służb mundurowych z Podkarpacia wraz z licznymi delegacjami przybyli m.in.: Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stanisław Bartnik, Marek Ordyczyński oraz Mieczysław Miazga, Zarząd Powiatu Leżajskiego: Marek Śliż - Starosta Leżajski, Zdzisław Leśko - Wicestarosta Leżajski oraz Lucjan Czenczek - Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego, Prezydium Rady Powiatu: Danuta Pinderska, Franciszek Krajewski, Mieczysław Tołpa oraz radni powiatowi, wójtowie i burmistrzowie gmin wchodzących w skład powiatu: Krzysztof Sobejko, Jacek Chmura, Jerzy Paul, Ireneusz Stefański, Tadeusz Halesiak, a także władze ościennych samorządów. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele instytucji działających na terenie województwa i powiatu leżajskiego oraz bardzo licznie mieszkańcy powiatu oraz pielgrzymi z różnych stron naszego regionu.

Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na Podkarpaciu. Dla ludzi w "mundurach", bez względu na to w jakich są barwach, bez względu na to jakie obowiązki wypełniają i w jakich warunkach pełnią służbę – jest to wspólny dzień. Ich uroczyste święto.