Senator Janina Sagatowska w ostatnią sobotę września uczestniczyła w Święcie Plonów rejonu wileńskiego w podwileńskich Pikieliszkach leżących na terenie gminy Rzesza na Litwie.
Hasło tegorocznych dożynek to "Dzielimy się chlebem, kulturą i tradycją". Dożynki to nie tylko święto lokalne. Od lat Święto Plonów ściąga na Wileńszczyznę tłumy rodaków z Macierzy.
Na tegoroczne Święto Plonów w Pikieliszkach rodacy przybyli rzeczywiście tłumnie. Kolorowe zagrody, gościnni gospodarze - to wszystko jest co roku nieodłącznym elementem świętowania. Sposób świętowania, który mieszkańcy uważają za coś oczywistego, zachwyca szczególnie gości z Macierzy.
Tegoroczne świętowanie przebiegało przede wszystkim pod znakiem dziękczynienia za chleb powszedni. Rozpoczął je tradycyjny korowód, a tuż po nim zebrani mieli okazję uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, którą sprawował arcybiskup Pedro López Quintana, nuncjusz apostolski na Litwie, a także księża z archidiecezji wileńskiej i Białorusi.

Potem przyszedł czas na przemówienia:
"Nikt nie jest sam. Czasami, gdy wydaje się, że pracy jest zbyt dużo do wykonania, możemy tylko opuścić ręce i powiedzieć — nie dam rady. Ale nikt nie jest sam, jest nas bardzo wielu i wtedy właśnie zwołujemy tłokę, wtedy prosimy sąsiadów, prosimy rodaków, prosimy wszystkich przyjaciół o pomoc. Jesteśmy razem, niezależnie od tego, czy jesteśmy Polakami z Wileńszczyzny, czy Polakami z Polski" — powiedział witając zebranych ambasador Polski w Wilnie Jarosław Czubiński.

Ze sceny padło też wiele spontanicznych, serdecznych wypowiedzi pod adresem mieszkańców: "Jestem zachwycona. Pamiętam, że kiedyś mama, babcia, dziadek nie mówili nam wielkich rzeczy. Patrzyliśmy na ich przykład i to się później niosło w drodze. To, co tutaj widzę, jest właśnie takim przekazaniem sztafety pokoleń. Tylko w ten sposób możemy budować polskość i przez to ona tutaj jest taka. Kłaniam się nisko przed tymi ludźmi. Przez to na Wileńszczyźnie można oddychać taką piękną polską atmosferą" - mówiła przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP Janina Sagatowska.
W części artystycznej dla uczestników Święta Plonów rejonu wileńskiego wystąpiły przede wszystkim zespoły podwileńskie: "Mościszczanka", "Barwy Podwileńskie", "Iskry", "Kapela Świętojańska". Nie zabrakło również gości z Białorusi. Na scenie wystąpiły zespoły: "Gostinec" i "Lalki Corporation" z Białorusi.
W czasie dożynek uhonorowano zwycięzców konkursu "Rolnik roku 2016". Najlepszymi rolnikami ogłoszono Andrzeja Zajcewa z Rudominy, Jonasa Bernotasa z Dukszt i Mirosława Bużyńskiego z Mariampola. W konkursie na najlepszego rolnika wystartowało 26 gospodarzy rejonu wileńskiego. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne. Uczestnicy święta mogli wziąć udział także w kiermaszu wyrobów rzemieślniczych, ceramiki, sztuki regionalnej i żywności, były też wesołe zabawy i atrakcje dla dzieci.

Możemy od Naszych Rodaków uczyć się tej radości świętowania oraz kultywowania tej jakże pięknej polskiej tradycji.