8 listopada mija rok, odkąd po raz trzeci – prosząc Boga o pomoc i wsparcie – złożyłam ślubowanie senatora RP. Zaszczytną funkcję powierzyli mi wyborcy zamieszkali w czterech powiatach: stalowowolskim, niżańskim, tarnobrzeskim i leżajskim. Uzyskane olbrzymie poparcie ponad pięćdziesięciu tysięcy wyborców stało się dla mnie wielkim zobowiązaniem. Wdzięczność wobec każdego z Was daje mi codziennie wiele sił i energii do pracy na rzecz naszego Nadsańskiego Regionu.

Jednym z moich zobowiązań wobec wyborców jest przekazywanie na bieżąco informacji o podejmowanych przeze mnie inicjatywach i działaniach na forum Senatu. Mijający pierwszy rok kadencji staje się dobrą okazją, aby w krótkiej formie przedstawić podejmowane przeze mnie działania zarówno w Senacie, jak i w terenie. Na wstępie pragnę podziękować wszystkim tym, których miałam okazję spotkać w mijającym roku czy to w moich biurach senatorskich, czy na różnego rodzaju uroczystościach i spotkaniach.

Częste spotkania z wyborcami to priorytet, jaki przyjęłam do realizacji na początku kadencji. Dlatego uruchomiłam sieć biur senatorskich, których obecnie jest 8 na terenie czterech powiatów. Ich adresy i telefony kontaktowe możecie Państwo znaleźć na stronie www.janinasagatowska.pl. Serdecznie zapraszam do moich biur, gdzie, oprócz bezpośredniego spotkania ze mną, można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez prawników.

Szczególne znaczenie ma dla mnie praca legislacyjna w Senacie. Jako prawnik z doświadczeniem w administracji rządowej i samorządowej jestem aktywna podczas posiedzeń Senatu, który jako Izba Wyższa Parlamentu ma dbać o dobre i skuteczne prawo. W sprawach tak ważnych jak podwyższenie wieku emerytalnego, z pełną mocą przekazywałam na sali plenarnej Senatu głos wyborców, mówiąc o pseudoreformie, która powinna zacząć się od młodych ludzi i im stworzyć warunki do pracy, a nie przedłużać czas pracy starszym. Moją ocenę decyzji rządu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego wyraziłam również głosując przeciwko tym rozwiązaniom.

Swoje doświadczenie realizuję także pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Sprawy Polonii, a szczególnie Polaków na Wschodzie, są mi bardzo bliskie ze względu na wciąż nienaprawione krzywdy oraz nasze niespełnione zobowiązania wobec rodaków rozsianych po całym świecie. Niestety, ale wolna i niepodległa Polska zapomina często o tych, którzy na przestrzeni trudnych dziejów w ofierze za tę właśnie wolność Narodu Polskiego musieli emigrować na Zachód lub byli zsyłani na nieludzką wschodnią ziemię. Mając świadomość wielkiej roli Senatu jako opiekuna Polonii na świecie, stanowczo przeciwstawiałam się odebraniu środków budżetowych, którymi jako Senat mogliśmy dysponować, aby pomagać podtrzymywać tradycje polskie na całym świecie. Niestety, ale przekazanie tych środków Ministerstwu Spraw Zagranicznych w znaczny sposób przyczynia się do odebrania Senatowi roli opiekuna Polonii, którą Izba Wyższa tradycyjnie pełniła.

Rolą senatora jest również przekazywanie na forum Izby Wyższej spraw ważnych dla społeczności lokalnych oraz rozwiązań ustawowych koniecznych do wprowadzenia. Formą przekazywania tych postulatów są oświadczenia senatorskie, których od początku obecnej kadencji wygłosiłam w Senacie siedemnaście. Pierwszym oświadczeniem, które wygłosiłam w Senacie tej kadencji, była obrona TV TRWAM przed odmową przyznania koncesji na multipleksie, będącą przejawem dyskryminacji katolickiej opinii publicznej. Kolejną poruszaną przeze mnie w wielu oświadczeniach kwestią była dokonywana na naszych oczach cicha "likwidacja państwa" poprzez likwidację powiatowych sądów, posterunków policji, stacji sanitarno – epidemiologicznych oraz rejonów energetycznych. Na szczęście wiele planów likwidacji tych instytucji w wyniku mocnych protestów społecznych i samorządowych udało się na tę chwilę zatrzymać.

Ważną sprawą, szczególnie dla Huty Stalowa Wola jako producenta sprzętu zbrojeniowego, była podnoszona przeze mnie kwestia wejścia w życie przepisów unijnych, które otwierając europejski rynek zbrojeniowy stają się zagrożeniem dla naszych krajowych producentów uzbrojenia. W odpowiedzi na moją interwencję w tej sprawie otrzymałam zapewnienie, że trwają prace nad przepisami zabezpieczającymi interesy takich producentów sprzętu zbrojeniowego jak HSW. Kolejną ważną kwestią dla naszych lokalnych społeczności było moje oświadczenie w sprawie braku przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych w bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych. Jako senator ziemi stalowowolskiej i niżańskiej występowałam w sprawie oddalających się planów budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Doceniając starania władz samorządowych oraz mieszkańców Zaklikowa w uzyskaniu historycznych praw miejskich, stanowczo protestowałam na forum Senatu wobec nieuzasadnionej odmowy przyznania tychże praw.

W mojej pracy senatora występuję również o sprawiedliwość i zadośćuczynienie wszystkim pokrzywdzonym przez totalitaryzmy II wojny światowej. Niestety, państwo polskie w wielu sprawach wyrzekło się roszczeń wobec sąsiadów, którzy, tak jak to miało miejsce za sprawą niemieckich żołnierzy, dokonali masakry ludności cywilnej wsi Kochany w gminie Pysznica. Głęboko wierzę, że wszystkie te podejmowane działania, pomijane przez obecny rząd, w przyszłości doczekają się należnej realizacji.

Jako osoba, która od zawsze w działalności publicznej najlepiej czuła się wśród ludzi, dużo czasu poświęcam pracy w moich biurach senatorskich. Często korzystam z uprawnień senatora poprzez kierowanie interwencji indywidualnych do różnego rodzaju władz publicznych. Cieszę się, że wiele z nich w sprawach rentowych, emerytalnych oraz innych jest załatwianych pozytywnie. To pokazuje, że nawet będąc senatorem opozycji można działać skutecznie dla ludzi, a taki jest właśnie cel i sens mojej aktywności publicznej.

Rozpoczynając kadencję postawiłam sobie jeszcze jeden cel: budzić nasze społeczeństwo! Dlatego uruchomiłam projekt Wszechnicy Obywatelskiej jako miejsca dyskusji i czerpania wiedzy oraz doświadczenia od uznanych autorytetów. Już w najbliższym czasie na wykład do Stalowej Woli przyjedzie profesor Andrzej Zybertowicz. Moim celem jest udostępnianie wiedzy, dzięki której możemy osiągnąć zamierzone cele społeczne i polityczne. Dodatkowo aktywnie włączam się w inne cenne działania, organizując i dofinansowując chociażby wyjazdy na marsze do Warszawy w obronie TV TRWAM oraz Rajd Honoru w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Drodzy Czytelnicy "Naszego Czasu"! Trudno w krótkim tekście opisać rok mojej działalności, dlatego szczególnie zapraszam na rozmowę osobistą do moich biur senatorskich oraz na spotkania, które cyklicznie odbywam w gminach. Ciesząc się z comiesięcznego spotkania z Państwem na łamach "Naszego Czasu", liczę na dalszą wspólną drogę w budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego! Do zobaczenia!

Magazyn Nadsański "Nasz Czas", nr 11(76), listopad 2012