Rozpoczynamy dziś spotkania pod nazwą "Wszechnica obywatelska". Pragniemy na bazie Prawa i Sprawiedliwości budować szeroko pojętą prawicę niepodległościową. Bo czasy są takie, jak w 1989 roku, dlatego musimy działać tak samo jak wtedy – mówiła senator Janina Sagatowska podczas spotkania inauguracyjnego, zorganizowanego w auli stalowowolskiej szkoły muzycznej. – Naród musi się obudzić, bo zginiemy – akcentowała za abp. Józefem Michalikiem. Witając przybyłych z różnych zakątków regionu nadsańskiego, zwróciła ukłon w stronę wybitnego filozofa, prof. dr. hab. Włodzimierza Dłubacza z KUL-u. Naukowiec wygłosił prelekcję dotyczącą roli wykształcenia w życiu indywidualnym i społecznym.

Musimy się uczyć być razem na nowo – akcentowała senator Janina Sagatowska, dziękując przybyłym za przyjęcie zaproszenia na spotkanie inaugurujące "Wszechnicę obywatelską". Zaznaczyła, że w dzisiejszym świecie ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie, niekiedy nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego, jako osoba obdarzona wielkim zaufaniem przez wyborców, pragnie tę sytuację zmieniać. Czuje się bowiem odpowiedzialna za to, co się stanie z naszym regionem i naszą ojczyzną jutro.

– Wszyscy wielcy Polacy uczyli nas, jak myśleć o ojczyźnie, o przyszłości – zaznaczyła pani senator. W tym kontekście przytoczyła fragment grypsu, napisanego przez ppłk. Łukasza Cieplińskiego do syna niedługo przed śmiercią. Pisał on: Andrzejku! Kochaj Boga i bądź wierzącym katolikiem. Kochaj Polskę i miej jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie, żeby pracować dla ojczyzny.

Janina Sagatowska stwierdziła, że te słowa odnoszą się także i do nas. Dodała, iż warto i trzeba zdobywać wiedzę, ponieważ mamy jej za mało. A do niewiedzy prowadzi brak spotkań czy bezwiedne słuchanie telewizyjnych przekazów. – Nie rozmawiając, nie wymieniając myśli z przyjaciółmi, z bliskimi, pozostajemy rozbici i łatwo nami manipulować – przestrzegała.

Polem do wymiany myśli i okazją do czerpania wiedzy od wybitnych osób ma być właśnie "Wszechnica obywatelska". Jest ona szansą dla ludzi, którzy są wierni Polsce, którzy są niepodległościową elitą. Są wierni ojczyźnie w każdej sytuacji, poprzez wszystkie wybory życiowe i polityczne. – I za tę wierność wam dziękuję – powiedziała pani senator.

Janinie Sagatowskiej zależało na tym, aby pierwsze spotkanie w ramach "Wszechnicy obywatelskiej" było wielkie. Wielkie w znaczeniu myśli i słów, jakie tutaj padną. Chodziło o to, by jego uczestnicy byli dalej apostołami niepodległościowej sprawy.

– Chcemy być przygotowani do wszelkich wyborów, gdy przyjdzie czas – wybiegała w przyszłość Janina Sagatowska. I przytoczyła fragment poematu kard. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna": Słaby jest lud, który godzi się na swoją klęskę. Posłany został, by czuwać. Czuwać, aż nadejdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wiecznej tarczy historii. Oto liturgia dziejów.

Przykładem ludzi, którzy czuwali, byli wspaniali Polacy współpracujący z Adamem Bieniem. Działali w beznadziejnej sytuacji, w trudnym czasie okupacji, kiedy w naszej ojczyźnie dymiły obozowe kominy. I w takich okolicznościach pisali konstytucję i pierwsze ustawy. Mieli bowiem w sercu chrześcijańską nadzieję. Szli poprzez krzyż do zmartwychwstania.

My również musimy brać wzór z tych Polaków. Nie może się bowiem okazać, że kiedy nadejdzie czas, nie będzie przygotowanych ludzi. Przygotowanych do tego, by pełnić odpowiedzialne funkcje. Dlatego trzeba być razem i tworzyć przyszłość wspólnie.

– Jak mówił Święty Paweł, wybrawszy raz, stale wybierać muszę – przypomniała pani senator. Podkreśliła, że ciągle będziemy stali przed koniecznością wyboru i to w różnych sytuacjach. Chodzi o to, byśmy byli świadomi naszych decyzji, świadomi celów naszej misji. Musimy wiedzieć, co chcemy robić. Inna postawa prowadzi do przegranej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko mówił, że nawet z malutkiej gromady ludzi mogą wyłonić się wielkie sprawy. – Takim zaczynem jest "Wszechnica obywatelska", jest nasze inauguracyjne spotkanie – zaznaczyła Janina Sagatowska. – Chciejmy zatem zdobywać wiedzę, przekonujmy się do siebie, bądźmy apostołami dobrej sprawy, zobaczmy wokół siebie przyjaciół. Kształtujmy siebie w pełni.

PIOTR JACKOWSKI

Magazyn Nadsański "Nasz Czas", nr 4(69), kwiecień 2012