Oświadczenie senatorskie Janiny Sagatowskiej skierowane do Ministra Skarbu w sprawie podjęcie pilnych działań ratujących przed zwolnieniem ponad 300 pracowników Polimex-Mostostal S.A. Zakład konstrukcji stalowych w Rudniku nad Sanem.

Szanowny Panie Ministrze!

Z wielkim zatroskaniem, a jednocześnie oburzeniem, przyjęłam informację o olbrzymich problemach finansowych Polimexu-Mostostal S.A., której akcjonariuszem jest Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Konsekwencje błędnych i niegospodarczych decyzji Zarządu Spółki nadzorowanej przez Skarb Państwa ponoszą jednak tylko i wyłącznie pracownicy Mostostalu w całym kraju, których czeka kolejna olbrzymia fala grupowych zwolnień. Nie kryje swojego oburzenia faktem doprowadzenia tej firmy do tak olbrzymiego zadłużenia, a w konsekwencji restrukturyzacji, która uderza w tysiące pracowników tej firmy. Mostostal przez lata był wzorem rozwoju i posiadał niezachwianą pozycję na rynku budowlanym. Doprowadzenie tego przedsiębiorstwa, które do niedawna cieszyło się świetną kondycję finansową i pozycję na rynku, do skraju upadłości przypomina niestety znane już w historii polskiej transformacji przypadki niszczenia tego typu strategicznych przedsiębiorstw. Dlatego zwracam do Pana Ministra o pilne objęcie swoim osobistym nadzorem decyzji podejmowanych przez Zarząd Spółki Polimex-Mostostal.

Szczególną uwagę Pana Ministra kieruję jednak na plany likwidacji Zakładu konstrukcji stalowych Polimexu-Mostostal S.A. w Rudniku nad Sanem. Jako Senator tej ziemi doskonale znam problemy i znaczenie funkcjonowania tego Zakładu dla rynku pracy Rudnika nad Sanem, powiatu niżańskiego i całego Regionu. Planowana likwidacja Zakładu w Rudniku nad Sanem będzie skutkować zwolnieniem ponad 300 pracowników, którzy dzisiaj w wielu przypadkach są jedynymi żywicielami rodziny. Obecnie w powiecie niżańskim, na terenie którego funkcjonuje Zakład, od miesięcy utrzymuje się stopa bezrobocia w wysokości 25%. W przypadku, kiedy już co czwarty mieszkaniec tego powiatu nie ma pracy, zwolnienie dodatkowych ponad 300 osób byłoby decyzją skrajnie nieodpowiedzialną, społecznie i gospodarczo nieuzasadnioną.

Pragnę podkreślić, że większość rodzin z terenu Rudnika nad Sanem utrzymuje się albo z pracy w Mostostalu, albo z wyrobu rękodzieła artystycznego z wikliny. Od 1 kwietnia tego roku decyzją Rządu został podniesiony VAT na rękodzieło ludowe wykonywane z wikliny z dotychczasowych 8% do 23%. Oczywiście nie odbędzie się to bez negatywnych skutków gospodarczych dla tego lokalnego rynku rękodzieła, a więc spadku zamówień na towary wykonane z wikliny, tym samym zwiększeniem bezrobocia.

Dlatego tak strategiczną sprawą jest podjęcie wszystkich możliwych decyzji ze strony Pana Ministra, jako udziałowca Polimex-Mostostal, w celu zmiany decyzji Zarządu Spółki w sprawie likwidacji Zakładu konstrukcji stalowych w Rudniku nad Sanem. Pragnę podkreślić, że nadrzędnym celem Ministerstwa Skarbu oraz Zarządu Spółki powinna być ochrona pracowników, którzy przez lata stanowili o jej rozwoju i wypracowywali zysk, który dzisiaj przez nieodpowiedzialne decyzje władz spółki został zmarnowany. Wyjątkowe niesprawiedliwe jest aby za błędne decyzje władz spółki konsekwencje ponieśli pracownicy, którzy przez lata swoją uczciwą i ciężką pracą budowali pozycję tego Zakładu. Wyrażam nadzieję, że w ramach swoich szerokich kompetencji Pan Minister podejmie zdecydowane działania zmierzające do uratowania Zakładu w Rudniku nas Sanem przed likwidacją, a tym samym nie pozbawi realnych szans na znalezienie innej pracy przez ponad 300 mieszkańców tego Regionu.

Bardzo proszę o przekazanie szczegółowych informacji na temat podejmowanych dotychczas działań w tym zakresie oraz przestawienie obecnych działań Ministerstwa Skarbu w tej sprawie.