14 czerwca br. w Hucie Stalowa Wola S.A wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowy na dostawy pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K oraz kaset minowych i min przeciwpancernych dla Wojska Polskiego.

Po raz kolejny możemy się spotkać w Hucie Stalowa Wola, żeby zatwierdzić kolejną umowę na zamówienie sprzętu wojskowego. Sprzętu, który w tym przypadku został zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów, przez pracowników konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola. W tym konsorcjum jest także Belma, Jelcz oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Mamy więc efekt i rezultat polskiej myśli technicznej. To bardzo dobra wiadomość dla Stalowej Woli, ale także dla Wojska Polskiego. Wojsko Polskie staje się coraz silniejsze

- mówił po podpisaniu umowy szef MON.

Przedmiotem pierwszej umowy, która została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider) oraz Huta Stalowa Wola S.A. jest dostawa 24 pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Wartość zamówienia wynosi ok. 510 mln zł brutto. Dostawy nowych pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2026-2028.

Widzieliśmy na filmie, jakie zalety posiada ten pojazd. Jest to podwozie Jelcza, na którym jest 6 wyrzutni. Dzięki temu 600 min przeciwpancernych może być ustawionych w bardzo krótkim czasie, a więc wysoka automatyka, precyzja działania stanowią gwarancję budowy zapory, której nie przejdzie agresor. (…). Jesteśmy świadkami pierwszego zamówienia tych pojazdów, a także min, które zostaną wyprodukowane przez zakłady Belma, ale to jest pierwsza umowa. Zapewniam państwa, że będziemy spotykać się częściej

- zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.

Pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K pozwoli na zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego przez pododdziały saperskie poprzez automatyczne i samobieżne ustawianie narzutowych pól minowych na wybranym obszarze.