Oświadczenie senatorskie Janiny Sagatowskiej – skierowane do Ministra Zdrowia w sprawie planów likwidacji laboratoriów w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Województwie Podkarpackim.

Szanowny Panie Ministrze!

W imieniu wielu Samorządowców Województwa Podkarpackiego pragnę przekazać uwagi dotyczące planów likwidacji laboratoriów działających przy Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Planowana restrukturyzacja tych jednostek budzi szczególne protesty wśród władz powiatowych, które doskonalą rozumieją znaczenie i wagę funkcjonowania laboratoriów dla bezpieczeństwa swoich mieszkańców.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że likwidacja spowoduje zwolnienia pracowników laboratoriów. Osoby te, ze względu na swoją wiedzę, kompetencje i doświadczenie zawodowe są gwarantami najwyższej jakości prowadzonych badań laboratoryjnych co ma bezpośrednie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Pragnę podkreślić, że zwolnienie w każdym powiecie kilkunastu pracowników Laboratoriów spowoduje znaczący wzrost bezrobocia w Regionie, który już dzisiaj przeżywa dramat bezrobocia. Zwolnienie kilkudziesięciu pracowników posiadających specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe będzie miało znaczący wpływ na poziom pracy i zakres usług wykonywanych przez Stacje Sanitarno-Epidemiologicznych, a tym samym przełoży się to na zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców Województwa Podkarpackiego.

Zwracam się do Pana Ministra z apelem o wycofanie się z planów restrukturyzacji Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Instytucje te na terenie swoich powiatów wykonują bardzo ważną pracę, dbając o wysoki standard i bezpieczeństwo żywienia mieszkańców. Ma to szczególne znaczenie w czasie, kiedy przez nasz kraj przetaczają się kolejne afery związane ze sprzedażą żywności, która nie powinna być nigdy spożywana przez ludzi.

Stacje Sanitarno-Epidemiologicznych na terenie Województwa Podkarpackiego są dobrze zorganizowane i prawidłowo realizują swoje zadania. Laboratorium każdej stacji stanowi ważne zaplecze pozwalające na podjęcie szybkich badań i podjęcie zdecydowanych działań. Istnienie Stacji wraz z odpowiednim zapleczem laboratoryjnym jest również wyrazem prestiżu powiatu. Względy natury ekonomicznej nie mogą być głównym kryterium decydującym o likwidacji laboratoriów. Po restrukturyzacji pozostawione laboratoria będą miały znacznie szerszy obszar swojej działalności niż dotychczas, co w efekcie może wydłużyć szybkość reagowania służb sanitarnych na występujące w terenie zagrożenia.

W pełni popieram protesty samorządowców, którzy w uzasadniony sposób obawiają się, że likwidacja laboratoriów jest pierwszym krokiem do likwidacji całych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. W pełni wspieram również działania samorządowców, którzy dbając o bezpieczeństwo zdrowotne swoich mieszkańców oraz doceniając fachowość pracowników laboratoriów, stają w obronie obecnej, a zarazem bardzo dobrze funkcjonującej struktury służb sanitarnych w Polsce.